Koncepcja automatyki wg WAGO

Automation meets IT

Automation meets IT

Łączymy świat sterowania ze światem IT. Udostępniamy (nie)standardowe PLC, umożliwiające programowanie IEC, jak i programowanie embedded. Integracja automatyki i IT polega m.in. na tym, że kluczowym medium transmisji został ETHERNET. Stopniowo okazało się, że wiele rozwiązań rozwijanych równolegle przenika do automatyki i nie ma sensu tworzyć bytów odrębnych. Okazuje się na przykład, że oprogramowanie SCADA/BMS jest/może być w gruncie rzeczy specyficznym interfejsem do klasycznej bazy danych. Rozwijane zaś wcześniej z zapałem panele operatorskie nigdy nie osiągną komfortu obsługi, jaki daje tablet. Ponadto niepotrzebnych jest mnóstwo programów konfiguracyjnych skoro naturalną metodą wizualizacji jest strona webowa. Z powyżej wymienionych względów, sterownik PFC200, który nadal jest sterownikiem a nie komputerem, pozwala na bezpośrednią realizację transakcji z bazami danych. Wizualizację do niego tworzy się w ramach środowiska CODESYS, a wynikiem jest strona wygenerowana w HTML5. Sterownik jako urządzenie sieciowe jest udostępniony administratorowi IT przez protokół SNMP. Zapewnia bezpieczeństwo komunikacji przez budowanie administrowanych, bezpiecznych kanałów; pozwala również na szyfrowanie danych wewnątrz kanału, zapewniając najwyższy aktualnie poziom poufności, wymagany na przykład w energetyce. Specjalistyczne biblioteki pozwalają na budowanie rozwiązań komunikacyjnych w górnych warstwach modelu OSI. W przypadku Ethernetu mamy dostęp do socketów. W przypadku RS możemy zejść na poziom wysyłania znaków, ale możemy też korzystać z gotowych funkcji protokołu Modbus. Sterowniki PFC200, z racji tego, że korzystają z systemu Linux, otwierają nieograniczone pole dla aplikacji wychodzących poza klasyczne rozwiązania PLC, bazujące na normie 61131. Istotnym krokiem w kierunku IT stało się udostępnienie Docker’a w sterownikach PFC200. Takie rozwiązanie pozwala na integrację funkcjonalności klasycznego PLC z rozwiązaniami oferowanymi przez światową społeczność opracowująca aplikacje pod Docker.

Automation meets IT feature
Easy IoT Connection feature
Easy IoT connection

Easy IoT Connection

Realizujemy IoT w przemyśle. Udostępniamy warstwę IO (PLC). Pozostawiamy wolny wybór technologii chmurowej. Sterowniki PFC200(100) można w nieskomplikowany sposób wykorzystać w aplikacjach chmurowych. Albo m in. nowość panele TP 600 Control, które łączą w sobie możliwości sterownika PFC i zaawansowanego wyświetlacza. Są różne motywacje do korzystania z tego rodzaju rozwiązań. Najważniejsza z nich to uzyskanie globalnego zasięgu aplikacji monitorująco-sterującej bez inwestowania we własną infrastrukturę informatyczną. Coraz większa dostępność rozwiązań komercyjnych pozwala uprościć do poziomu prostego klikania proces organizacji źródeł danych i budowania interfejsu użytkownika. Kluczem dostępu do technologii chmurowej jest protokół MQTT (Message Queue Telemetry Transport). Przykładem zastosowania technologii chmurowej w praktyce jest WAGO Cloud, bazujący na platformie Azure. WAGO Cloud jest niezwykle prosty w użyciu i zoptymalizowany z punktu widzenia WAGO. Zaawansowany użytkownik może wyjść poza funkcjonalność podstawową i samodzielnie korzystać z mechanizmów oferowanych przez dostawcę chmury.

Open & Secure

Open & Secure

Zapewniamy bezpieczeństwo na poziomie sterownika - szyfrowanie i autentykacja. Do niedawna zakładano, że za bezpieczeństwo teleinformatyczne urządzeń w sieci firmowej odpowiadają wyłącznie działy IT. W efekcie sterowniki PLC i inne urządzenia technologiczne pozostawały często bez ochrony. Dlatego w najnowszej rodzinie sterowników programowalnych PFC100 i PFC200 firma WAGO zdecydowała się na wykorzystanie możliwości systemu operacyjnego Linux w zakresie cyberbezpieczeństwa. Linux jest powszechnie wykorzystywany w urządzeniach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sieciowe, pozwala na łatwą integrację sterownika z istniejącymi strukturami w sieciach korporacyjnych. Otwartość tego systemu daje też dostęp do najnowszych narzędzi związanych z bezpieczeństwem sieciowym, szybkie wykrywanie potencjalnych luk bezpieczeństwa i równie sprawne ich „łatanie”. Na stronie WAGO dostępny jest przewodnik po regułach projektowania bezpiecznych sieci przemysłowych oraz na bieżąco aktualizowana lista wykrytych problemów wraz z ich rozwiązaniami. Jest to cenne źródło informacji zarówno dla projektantów jak i programistów i działów IT.

Open & Secure feature
Connectivity Hero feature
Connectivity Hero

Connectivity Hero

System automatyki WAGO stanowi wspólny mianownik dla komunikacji przemysłowej – jest platformą integracji sieci obiektowych oraz IT. WAGO-I/O-SYSTEM wspiera popularne standardy komunikacji przemysłowej i budynkowej jak Profibus, Interbus, DeviceNet, CanOpen, LON, Modbus/RS, Firewire, CC-link BACnet, KNX/IP, Ethernet/IP Ethermet/Modbus/IP). W porty wymienionych systemów sieciowych wyposażone być mogą zarówno interfejsy WAGO jak programowalne sterowniki sieciowe. Urządzenia te stanowią peryferia dla systemu nadrzędnego. Bardziej skomplikowane układy można tworzyć za pomocą WAGO PFC200, który pozwala łączyć lokalne sieci obiektowe z systemami nadrzędnymi poprzez Ethernet. Ogromne możliwości otwierają się dzięki modułom komunikacji szeregowej (RS232/485/TTY) pozwalającym samodzielne tworzenie interfejsów do urządzeń niestandardowych, pracujących w mniej popularnych protokołach jak np. Gazmodem czy M-bus. Bardzo istotnym polem zastosowań sterowników WAGO są aplikacje Telecontrol, czyli profesjonalna komunikacja w oparciu o protokoły obiektowe, udostępniające dane ze stemplem czasu, wykorzystywane przez elektroenergetyka czy inna infrastrukturę krytyczną.