Obszar zastosowania: Produkcja
Projekt w oparciu o produkty innych firm
Jakich wyrobów byś użył, gdybyś pracował w oparciu o produkty WAGO?
- sterowniki PFC
- I/O System 750/753
- panele TP600
Projekt pierwotnie powstał jako praca na zaliczenie przedmiotu dotyczącego programowania sterowników logicznych PLC na 6-stym semestrze studiów.
Do wykonania projektu wykorzystałem program WinProLadder, ponieważ posiada wbudowany symulator oraz jest bardzo prosty do programowania w języku LAD.
W symulacji został wykorzystany sterownik FBs-20MC.
Program służy do automatycznego sterowania taśmą segregującej cztery rodzaje kostek sześciennych różniące się od siebie kolorem. Czujnik wystawia na wyjściu stan wysoki jeżeli wykryje następujące kolory: Czerwony, Zielony, Niebieski i Żółty.
Na podstawie odczytu z czujnika koloru sterownik wysteruje przekaźniki od rozdzielaczy pneumatycznych, które doprowadzają powietrze pod ciśnieniem do określonych siłowników, które następnie spychają daną kostkę do określonego pojemnika.
Potwierdzenie, czy dana kostka została zepchnięta do pojemnika jest realizowane czujnikiem optycznym. Na podstawie sygnału z tego czujnika sterownik zlicza sztukę oraz zatrzymuje taśmę.
Każdy pojemnik jest w stanie zmieścić 5 sztuk kostek. Jeżeli dany pojemnik zostanie zapełniony tą liczbą kostek, program nie będzie reagował na kostki tego koloru oraz wysteruje lampkę informującą o stanie pojemnika. W tej sytuacji ma podejść operator, który ten pojemnik wymieni na pusty i naciśnie przycisk resetu pojemnika, aby program mógł dalej zliczyć kostkę danego koloru zaczynając od zera.
Aby program był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistych procesów technologicznych uwzględniłem takie rzeczy jak:
Czujniki położenia siłownika
Przekaźniki do osobnego sterowania wysuwania i wsuwania z powrotem dla każdego siłownika
Potwierdzenie, czy został wysterowany odpowiednik siłownik, a pozostałe zostały wysterowane do pozycji domowej
Czasówka, która odmierza czas, po którym zostaje zasygnalizowana awaria siłownika w sytuacji nie wysterowania się siłownika.
Czujnik sprawdzający, czy pojemnik na pewno został wymieniony przez operatora
Został zastosowany załączenie procesu przyciskiem “Start” z samo podtrzymaniem
Cały program został przeze mnie napisany i zaprojektowany i doskonalony w czasie. Najtrudniejsze w projekcie było przewidzenie błędów, które mogłyby wystąpić oraz napisanie kodu, aby im przeciwdziałać. Wszelką wiedzę i obycie tematu zdobywałem, na praktykach w dziale utrzymania ruchu.
P:S Rysunek jest wyłącznie poglądowy.
151