Obszar zastosowania: Gospodarka ściekowa
Projekt w oparciu o rozwiązania WAGO
Założenia Projektu to wykonanie systemu sterowania trzema pompowniami przydomowymi, które podają ścieki do pompowni dozującej a ta odpowiednio dozuje je do oczyszczalni biologicznej.
Algorytm sterowania musiał uwzględniać:
- ciągły dopływ ścieków do oczyszczalni w zadanym zakresie jej napełnienia,
- nie dopuścić do przekroczenia poziomów alarmowych dla przepompowni przydomowych oraz studni dozującej,
- nie dopuścić by ścieki, w którejś z pompowni stały więcej niż 48h,
- uwzględniać priorytety opróżniania poszczególnych zbiorników ze ściekami,
- monitoring poziomów w studniach pompowni realizowany w trybie ciągłym, pomiarem analogowym.
Takie założenia zdefiniował klient jeśli chodzi o wymogi technologiczne, do tego chciał otrzymać system z powiadamianiem SMS o stanach awaryjnych oraz mieć możliwość zdalnego podglądu na stanów obiektu z komputera wpiętego do sieci lokalnej.
Mój wybór padł na Wago PFC200 2ETH RS 3G z odpowiednimi modułami IO dobranymi stosownie do sygnałów, które wymagały obsłużenia. Jednostka ta jest "uszyta na miarę" jeśli chodzi o ten projekt. Ma wbudowane porty Ethernetowe, Modem GSM a do tego oprogramowanie narzędziowe e!Cocpit, które umożliwiło w jednym urządzeniu zawarcie programu sterującego oraz wizualizacji.
Pomiar poziomów ostatecznie zrealizowano na sondach radarowych FMR Firmy Endress+Hauser, które dzięki możliwości programowania przez Bluetooth w bardzo prosty sposób mogły być skonfigurowane po zainstalowaniu w zbiornikach. Sonda przekazuje informację o poziomie w zbiorniku sygnałem prądowym 4..20mA wpiętym do modułu pomiarowego sterownika.
Od strony elektrycznej projekt nie był skomplikowany powstała niewielka rozdzielnica zawierająca wszystkie niezbędne elementy do zasilania i sterowania systemem. Jedna z pompowni posiadała własny system sterowania, który uległ niewielkiej modernizacji w sposób umożliwiający zewnętrzne załączenie z budowanego systemu zarządzania.
Na podstawie wytycznych użytkownika zbudowany został odpowiedni algorytm i zaproponowane rozwiązanie sterowania. Po odpowiedniej konfiguracji sond poziomu oraz ustaleniu odpowiednich zależności pomiędzy pracą poszczególnych studni okazało się, że aplikacja nie wymagała większych korekt bo zakodowany w e!Cocpit algorytm spełniał założenia. Sterownik PFC został wpięty do sieci lokalnej przy użyciu przygotowanej przez użytkownika oraz wbudowanego portu Ethernetowego a zmiana nastaw parametrów pracy systemu chroniona jest dodatkowo poprzez zintegrowany z WebVisu mechanizm weryfikacji wymagający podania nazwy użytkownika oraz hasła.
System prowadzi też archiwizację danych mierzonych poziomów, które są zapisywane na karcie SD umieszczonej w slocie sterownika PFC. Dane te można przeglądać na wykresach stanowiących element wizualizacji.
Powiadamianie o stanach alarmowych może być realizowane na 8 różnych numerów telefonów, które mogą być dopisywane i usuwane z listy numerów a także mogą być też tymczasowo dezaktywowane (np. w trakcie wyjazdu na wakacje).
Zwrot "Uszyty na miarę" w doniesieniu do sterownika Wago PFC200 2ETH RS 3G w tym projekcie jest dopasowany idealnie. Do spełnienia wymagań klienta wystarczył jeden system, który dostarczył kompleksowe rozwiązanie odnośnie sterowania, pomiarów, powiadamiania SMS oraz wizualizacji. Ponadto system jest otwarty przyszłościowe modernizacje i rozbudowy a klient o takowych już wspominał.
7