Obszar zastosowania: Obróbka metalu/drewna
Projekt w oparciu o rozwiązania WAGO
Pracując w firmie specjalizującej się w sprzedaży i serwisie maszyn do obróbki metalu i drewna, wpadłem na pomysł aby swoją prostą starą tokarkę unowocześnić na miarę 21 wieku. Do pomysłu naprowadzili mnie klienci dzwoniący z pytaniem, czy ich maszynę można ulepszyć o falownik, aby była możliwość regulacji obrotów, wtedy urodził się ten pomysł czyli przerobienie prostej tokarki na tokarkę CNC. Pomysł jest w fazie przygotowań i czeka na swoją kolej, natomiast chciałbym podzielić się nim z wami. Wykonanie jest dosyć proste, potrzebne będą:
1- falownik odpowiadający znamionowej mocy silnika (w tym przypadku) 0.7KW, oraz na 3 fazy. Podłączenie będzie wykonane tak, aby poprzez falownik była możliwość sterowania obrotami lewo/prawo wrzeciona (przydatne podczas wykonywania gwintów).
2- 2 silniki krokowe każdy odpowiadający za poruszanie się 2 osi (oś X-posuw suportu, oś Y-głębokość skrawania, ;silniki zamontowane będą w miejsca tradycyjnych korbek;,
3- pompka do chłodziwa,
4- 2 sterowniki silników krokowych,
5- mózg operacji czyli arduino uno wraz z CNC shield, będzie on sterował wszystkimi podzespołami tokarki.
6- skrzynka elektryczna, w której umieszczone będą wszystkie elementy sterujące, zasilające i przełączające. Natomiast na obudowie skrzynki znajdowałyby się wszystkie przyciski sterujące poszczególnymi czynnościami wraz z włącznikiem zasilania.
7- stycznik do załączania pompki chłodziwa, przekaźniki,
8- 6 krańcówek odpowiedzialnych za warunek zamkniętych osłon (wrzeciona i skrzynki) oraz położeń krańcowych,
9- przyciski od manualnego: załączania pompki chłodziwa, silnika odpowiedzialnego za obrót wrzeciona, przesuwania suportu po łożu,
10- transformator do obniżenia napięcia z 230V do 12V plus mostek prostowniczy aby zasilić Arduino, sterowniki silników krokowych oraz silniki krokowe.
Całość projektu byłaby zasilana z 400V AC. Niezbyt skomplikowana modyfikacja naszej nieskomplikowanej tokarki i w ten sposób otrzymujemy tokarkę CNC za nie duże pieniądze, a przede wszystkim wykonaną przez nas.
Nie umieszczam tutaj schematów elektrycznych, ze względu na to, że podłączenie arduino z sterownikami oraz silnikami jest łatwo dostępne w internecie oraz nie chcę być oskarżony o prawa autorskie za jakieś ilustracje.
Wraz z postępem prac na temat projektu podzielę się zdjęciami.
6